Borusan EnBW Enerji Data Konsolidasyon Projesi

Borusan EnBW Enerji 2010 yilinda enerji üretim santrallerindeki önemli verileri Istanbul Merkez Ofisinden on-line izlemek amaciyla bir proje baslatti. Sundugumuz çözüm sonrasinda proje için tercih edilen firma olduk. Iki ay gibi kisa sürede Bandirma Rüzgar Santralini Merkez Ofise veri aktarir hale getirdik. 2012 yili baslarinda Erzurum Yedigöl Hidroelektrik Santralini de sisteme dahil ettik. Ayrica Bandirma RES için gerekli olan TEIAS Reaktif Güç Destek Sistemi kapsamindaki otomatik CSV dosya olusturma ve her gün TEIAS’a otomatik mail ile gönderme entegrasyonunu da gerçeklestirdik.

Proje kapsaminda web tabanli ekranlarda on-line takip edilen veriler analiz amaçli kullanilmak üzere veritabanina isleniyor. SAP ve SQL üzerindeki birtakim sirket verileri de ayni sisteme alinarak tek çati altinda arsivleme gerçeklestiriliyor. Her kullanici kendi laptopundan sisteme baglanip veri çekebiliyor ve günlük raporlarina kisa sürede erisebiliyor.

Borusan EnBW hakkinda

Borusan Holding 2007 yilinda enerji sektörüne girdi. 2009 yilinda Almanya’nin üçüncü büyük enerji sirketi EnBW AG ile yüzde 50 ortaklikla Borusan EnBW Enerji sirketini kurdu. Agirlikli olarak yenilenebilir enerji kaynaklarina yatirim yapiyor. Borusan EnBW Enerji uzun vadede, 2.000 MW’lik toplam kurulu güce ulasmayi hedefliyor.
Bu dogrultuda Borusan EnBW Enerji’nin rüzgâr ve hidroelektrik santrallerinin toplam üretimdeki payi yaklasik % 75 dolayinda olacak. Planlanan projelerin gerçeklestirilmesi dogrultusunda yaklasik 2 milyar dolarlik yatirim yapilmasi öngörülüyor.
Borusan EnBW Enerji, Türkiye’deki yatirimlarina iki proje ile basladi.
  • 60 MW kurulu güce sahip Bandirma Rüzgar Enerji Santrali projesi (Balikesir / Bandirma)
  • 50 MW kurulu güce sahip Yedigöl Aksu Hidroelektrik Santralleri projesi (Erzurum / Ispir)

Eylül 2009′da Bandirma Rüzgar Enerji Santrali’nin ilk fazi devreye girdi. Ekim 2011 tarihinde ise Yedigöl Aksu projesinin ilk fazi olan Yedigöl Hidroelektrik Santrali faaliyete geçti. Yedigöl Aksu HES projesinin ikinci fazi olan Aksu Hidroelektrik santralinin insaati ise devam ediyor. Bandirma Rüzgâr Enerji Santrali’nin de Agustos 2011 tarihi itibariyle tam kapasite üretime geçmesi ile birlikte Borusan EnBW Enerji’nin toplam üretim kapasitesi 60 MW’a ulasti. Erzurum Ispir’de bulunan yatiriminin ikinci fazini olusturan Aksu Hidroelektrik Santrali’nin de yakin zamanda devreye alinmasiyla hidroelektrik kurulu gücünü 50 MW’a, toplam kurulu gücünü 110 MW’a yükseltmis olacak.

 

Leave A Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

HTML tags and attributes are not allowed.

Copyright 2020 Yenilenebilir Enerji Veri Merkezileştirme ve Uzaktan İzleme · RSS Feed · Log in

Business Theme by Organic Themes · WordPress Hosting

Organic Themes