Istanbul Çöp Gazindan Enerji SCADA Sistemleri

Ortadogu Enerji Çöp Gazindan elektrik üretmektedir. Istanbul’da düzenli çöp depolama sahalarinda toplanan evsel atiklardan elektrik ürettigi iki adet santrali bulunmaktadir.

  • 2009 yilinda Istanbul Avrupa yakasi Kemerburgaz-Odayeri’ndeki santrali kurmustur.
  • 2010 yilinda Anadolu yakasi Sile-Kömürcüoda’daki santrali kurmustur.

Bu santraller kendi alanlarinda Avrupa’nin en  büyük projeleridir. Santrallerin Enerji SCADA sistemleri için Üçgen Otomasyon seçilmistir.

Her iki saha için  toplam güç kapasitesi yaklasik 30 MW mertebesindedir. Bunun üçte ikisi  Odayeri, üçte biri de Kömürcüoda sahasindan beklenmektedir.

Bu projeler elektrik  üretimine ek olarak karbon emisyonu azaltimi geliri saglamaktadir.  Metan gazi küresel isinmaya karbondioksitten 21 defa daha zararlidir. Proje  kapsaminda kurulan sistemler, metan gazini yakarak karbondiokside çevirdigi için, uluslararasi  gönüllü karbon pazarlarinda satilabilecek “karbon kredisi” üretmektedir.

Proje kapsaminda her iki tesise de PLC ve SCADA tabanli birer Enerji Otomasyon Sistemi kurduk. Tesiste Gaz Motorlari, Orta Gerilim Hücreler, Kompresörler, Gaz Analiz Degerleri, Dizel Generatör, Chiller ve diger yardimci sistemler izlenebilmekte ve kumanda edilebilmektedir. Üretim noktalarindaki elektriksel parametreler (akim, gerilim, güç, frekans, cos phi) anlik olarak ekranlardan izlenebilmektedir. Bunun yaninda gerektiginde gerçek zamanli ve geçmise dönük trendler üzerinden inceleme yapilabilmektedir. Ayrica enerji üretimi ile ilgili günlük, aylik ve yillik raporlar alinabilmektedir.

Tesisin hayata geçirilmesinde Topkapi Group GE Jenbacher Gaz Motorlarini temin etmistir. Çevrim Elektrik tüm elektrik taahhüt islerini üstlenmistir. Üçgen Otomasyon da Enerji Otomasyon ve SCADA Sistemlerini kurmustur.

Ortadogu Enerji Hakkinda

ISTAÇ A. S. Istanbul Büyüksehir Belediyesinin bir istirakidir. 2007 yilinda çöp gazindan elektrik enerjisi elde edecek her iki tesisin kurulusu ve isletilmesi için açilan ihaleyi, Ortadogu Grubu kazanmistir. Grubun, ihaleyi almasi ile Enerji Üretim Mevzuati geregi olarak Ortadogu Enerji A. S. kurulmus ve ihale bu sirkete devredilmistir.

Leave A Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

HTML tags and attributes are not allowed.

Copyright 2019 Yenilenebilir Enerji Veri Merkezileştirme ve Uzaktan İzleme · RSS Feed · Log in

Business Theme by Organic Themes · WordPress Hosting

Organic Themes